Kategorie
Boże Narodzenie

Profesor Grzegorz Karwasz nauka i wiara

Prof. Karwasz: Boże Narodzenie stanowi przełom w historii ludzkości [WIDEO] – TV Republika

Grzegorz Piotr Karwasz (ur. 1958 w Złotowie) – polski fizyk, inżynier, profesor dr hab. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Życiorys

Studiował ekonomikę handlu zagranicznego na Uniwersytecie Gdańskim w Sopocie oraz w latach 1977–1982 odbył studia na Wydziale Fizyki Technicznej Politechniki Gdańskiej. W czasach studenckich był członkiem (obecnie pełni funkcję członka honorowego) Polskiego Towarzystwa Studentów Organizacji Narodów Zjednoczonych (SSP ONZ), działającego na rzecz rozbrojenia i pokoju.

W latach 1995–2006 był pracownikiem badawczym Istituto Nazionale per la Fisica della Materia, prowadząc prace badawcze i dydaktyczne na Wydziale Fizyki i Wydziale Inżynierii Uniwersytetu w Trydencie. Spędził 18 lat we Włoszech (Uniwersytet w Trydencie) i krótszy okres w DetroitBerlinieCanberze (Australia) i Gunsan (Korea Południowa), pracując w zakresie fizyki atomowej i jądrowej. W 1996 roku podjął pracę w Instytucie Fizyki Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Słupsku (obecnie Akademia Pomorska w Słupsku), gdzie kierował (1998–2006) Zakładem Spektroskopii. Habilitację w zakresie fizyki doświadczalnej uzyskał w 1997. Obecnie, od 2006, jest kierownikiem Zakładu Dydaktyki Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu[4].

Jest członkiem Rady Programowej Fundacji Józefa Rotblata.