Kategorie
Ogłoszenia parafialne

Relikwie św. męczenników Adaukta i Jucundusa.

     Podczas demontażu ołtarza w kaplicy w roku 2021 zauważono płytę z kamienia i drewna z opieczętowaną kartką z łacińskim napisem. Początkowo przechowywano ją na plebanii a od czwartku jest w kościele.

Z pomocą brata Bartłomieja Duszyńskiego Benedyktyna z Nursji , który w lipcu przez kilka dni przebywał na urlopie w rodzinnym domu  odczytano napis: 

  • W roku 1867 dnia 8 listopada ja Adrian Włodarski Biskup, sufragan i kanonik wrocławski ten ołtarz portalowy poświęciłem i relikwie świętych  męczenników Adaukta i Jucunda w nim złożyłem.

       Adaukt, męczennik za cesarzy Dioklecjana i Maksymiliana, ścięty razem ze św. Feliksem prezbiterem w r. 305 na Via Ostia nieopodal bazyliki św. Pawła za murami. Św. Adaukt widząc prowadzonego na ścięcie św. Feliksa prezbitera przyłączył się do niego wydając się jako chrześcijanin i wyznając wiarę. Jako że imię jego było nieznane świadkom męczeństwa został on przez nich nazwany Adauctus (łac.) co znaczy wzbogacony (o koronę męczeństwa). Tyle skromna wzmianka w Martyrologium Rzymskim z dnia 30 sierpnia.

Drugi święty to Jucundus (łac.). Rzymski żołnierz i męczennik zabity za Dioklecjana ok. 250 roku.

        Święty Jukundus nawrócony i zachwycony wiarą chrześcijańską nie mógł oddać boskiej czci cesarzowi, dlatego został zabity przez ścięcie mieczem. Jego ciało trafiło do  kościoła w Rydzynie w 1777 roku. Ówcześni właściciele miasta Sułkowscy przywieźli je z Rzymu, jako dar od kardynałów zachwyconych planami rozbudowy miasta. Relikwie umieszczone są w ołtarzu głównym kościoła w kryształowej trumnie. Relikwie podczas II Wojny Światowej zostały sprofanowane. Po wojnie relikwie zebrano i złożono w ołtarzu, gdzie znajdują się do dzisiaj.

Rydzyna – miasto w woj. wielkopolskim, w powiecie leszczyńskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Rydzyna. Położone na Wysoczyźnie Leszczyńskiej, około 8 km od Leszna, przy drodze Poznań-Wrocław, nad Kopanicą. 

Co do Adaukta ciekawa rzeczą jest jego szczególny kult na północ od Alp, także w Polsce. Wiąże się to z podarowaniem relikwii św. Feliksa i Adaukta żonie cesarza Lotara Ermenegardzie przez papieża Leona IV w IX w. Na Wawelu znajdowała się bogata przedromańska kaplica poświęcona tym świętym. Natomiast we Wrocławiu jest piękny XV-wieczny obraz przedstawiający świętych Adaukta i Feliksa razem ze św. Barbarą.

św. Jucundus